ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΕΠΑΥΞΗΜΕΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Στόχος του εργαστηρίου που διοργάνωσε το Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου στο πλαίσιο του Εκπαιδευτικού προγράμματος Erasmus XR: Learning Teaching στην εδρα του, στο συγκρότημα Ευρίπου στα Ψαχνά Ευβοίας, αποτέλεσε ο καλλιτεχνικός πειραματισμός στη φύση, με χρήση ψηφιακών μέσων. Οι συμμετέχοντες ερευνητές και φοιτητές συνεργάστηκαν πάνω στο σχεδιασμό και την ανάπτυξη ενός ψηφιακού έργου τέχνης εμπνευσμένου και δημιουργημένου μέσα στη φύση, όπου και τοποθετήθηκε προκειμένου να βιωθεί στη συνέχεια από τους επισκέπτες μέσω τεχνολογιών Επαυξημένης Πραγματικότητας (AR).

Πιο συγκεκριμένα, εξερευνώντας το φυσικό περιβάλλον της περιοχής, οι συμμετέχοντες εντόπισαν τοποθεσίες και φυσικά στοιχεία, τα οποία ψηφιοποίησαν χρησιμοποιώντας τεχνικές τρισδιάστατης σάρωσης και φωτογραμμετρίας, αλλά και καταγραφή ήχου. Στη συνέχεια, επεξεργάστηκαν το συλλεγμένο υλικό, δημιουργώντας  εικονικές συνθέσεις, οι οποίες τοποθετήθηκαν εκ νέου στον ίδιο χώρο μέσω μιας εφαρμογής Επαυξημένης Πραγματικότητας.

Στη συνέχεια οι επισκέπτες, εντοπίζοντας συγκεκριμένα στοιχεία του φυσικού περιβάλλοντος με τις κινητές συσκευές τους, είχαν τη δυνατότητα οπτικοποίησης των επεξεργασμένων, εικονικών αντικειμένων στην τοποθεσία που επέλεξαν οι δημιουργοί.

Συμμετείχαν καθηγητές/τριες, ερευνητές/τριες και φοιτητές/τριες από το τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου του ΕΚΠΑ, από τη σχολή Σχολή Κινηματογράφου Łódź και το Πανεπιστήμιο Jagiellonian της Πολωνίας και από το Πανεπιστήμιο της Μάλτας.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ