ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

Το Εργαστήριο Σκηνοθεσίας και Παραγωγής Κινηματογραφικού Έργου υποστηρίζει τις κεντρικής σημασίας εκπαιδευτικές ανάγκες του προγράμματος που αφορούν στην σκηνοθεσία και παραγωγή (κινηματογραφική λήψη και ηχοληψία) οπτικοακουστικού περιεχομένου. Βρίσκεται σε άμεση συνέργεια με το Εργαστήριο Ψηφιακής Οπτικοακουστικής Παραγωγής και το Εργαστήριο Mοντάζ και Hχητικής Παραγωγής  που αφορούν στην επεξεργασία του καταγεγραμμένου περιεχομένου και υποστηρίζει κατάλληλα την παραγωγή οπτικοακουστικού περιεχομένου υψηλής πιστότητας για τα μαθήματα και τις πτυχιακές εργασίες των φοιτητών/τριών.

Στο Εργαστήριο Σκηνοθεσίας και Παραγωγής Κινηματογραφικού Έργου οι φοιτητές/τριες εκπαιδεύονται στην πρακτική διάσταση της εικονοληψίας, της φωτογραφίας, του φωτισμού της ηχοληψίας και γενικότερα της κινηματογραφικής παραγωγής. Το εργαστήριο περιλαμβάνει:

• ένα (1) κινηματογραφικού στούντιο που εξυπηρετεί μαθήματα εικονοληψίας, φωτισμού και φωτογραφίας
  • ένα (1)  βοηθητικό χώρο κινηματογράφησης που εξυπηρετεί την ψηφιακή κινηματογράφηση και μεταπαραγωγή για χρήση green screen, λήψη συνεντεύξεων, πρόβες κλπ.
  • ένα (1) χώρο για την επεξεργασία του ηχητικού περιεχομένου

Πληροφορηθείτε για όλα τα Εργαστήρια του Τμήματος εδώ.