VIDEO ΤΕΧΝΗ: ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

EΞΑΜΗΝΟ: 3ο

ΓΛΩΣΣΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ: ΕΛΛΗΝΙΚΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

Το μάθημα μελετά το αντικείμενο της video τέχνης, μέσα από ένα θεωρητικό και ένα πρακτικό σκέλος. Στο θεωρητικό σκέλος του μαθήματος παρουσιάζεται η ιστορική εξέλιξη της video τέχνης και αναλύεται το έργο σημαντικών κινημάτων και πρωτοπόρων καλλιτεχνών που συνέβαλλαν στην εξέλιξή της.

Το πρακτικό σκέλος του μαθήματος εστιάζει στη διδασκαλία των σταδίων δημιουργίας ενός έργου video τέχνης. Η προσέγγιση που ακολουθείται είναι πρακτική, βασισμένη στην ανάπτυξη ομαδικών έργων video τέχνης που περιλαμβάνουν ένα ή περισσότερα κανάλια βίντεο. Επιδιώκεται η άμεση εμπλοκή των φοιτητών/τριών σε όλα τα στάδια δημιουργίας του έργου από τον σχεδιασμό του έργου,  έως την προ-παραγωγή, παραγωγή και μετα-παραγωγή των βίντεο, και την έκθεση του έργου. Καθ’όλη τη διάρκεια του πρακτικού σκέλους του μαθήματος οι φοιτητές/τριες εξοικειώνονται με τη χρήση του απαραίτητου εξοπλισμού και των κατάλληλων προγραμμάτων λογισμικού.

Οι βασικές θεματικές ενότητες του μαθήματος (ανά μια η δυο εβδομάδες διδασκαλίας) είναι οι εξής:

• Κινηματογραφικές πρωτοπορίες των αρχών του 20ού αιώνα και απαρχές της video τέχνης.
  • Ιστορική εξέλιξη της video τέχνης κατά τον 20ο αιώνα.
  • Σύγχρονα έργα και εγκαταστάσεις video τέχνης.
  • Σχεδιασμός έργου video τέχνης και επεξεργασία κεντρικής ιδέας.
  • Πρo-παραγωγή έργου video τέχνης: δημιουργία σεναρίου και εικονογραφημένου σεναρίου.
  • Σκηνοθεσία και εικονοληψία βίντεο.
  • Μοντάζ και μετα-παραγωγή βίντεο.
  • Εγκατάσταση έργου video τέχνης σε προεπιλεγμένο εκθεσιακό χώρο.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

• Perrée, R.(1995). Εισαγωγή στη Βιντεοτέχνη. Αθήνα: Αιγόκερως.
  • Θεοδωράκη, Σ. (1990). Κινηματογραφικές Πρωτοπορίες: Αφηρημένη Τέχνη, Νταντά, Κυβισμός, Σουρεαλισμός. Αθήνα: Εκδόσεις Νεφέλη.