ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

ΕCTS: 5

ΓΛΩΣΣΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ: ΕΛΛΗΝΙΚΑ | ΑΓΓΛΙΚΑ

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

1. Εισαγωγή στα προγραμματιστικά περιβάλλοντα ήχου και μουσικής, βασικές έννοιες & κυματομορφές

2. Περιβάλλουσες

3. Προσθετική και αφαιρετική σύνθεση

4. Διαμόρφωση πλάτους, δακτυλίου και συχνότητας

5. Σύνθεση δειγματοληψίας

6. Κοκκώδης σύνθεση

7. Παρουσιάσεις εργασιών στην αίθουσα Ι

8. Σύνθεση αλυσιδωτής συνένωσης

9. Στοχαστική σύνθεση

10. Τεχνικές με χρονοκαθυστέρηση

11. Παρουσιάσεις εργασιών στην αίθουσα ΙΙ

12. Ειδικά θέματα

13. Νέες διεπαφές για μουσική έκφραση (NIMEs)

ΜΑΘΗΣΙΑΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές και οι φοιτήτριες θα είναι σε θέση:

1. να κατανοούν τα νέα αισθητικά ρεύματα και τις πειραματικές τάσεις της ηχητικής τέχνης
  2. να γνωρίζουν τον τρόπο λειτουργίας των προγραμματιστικών περιβαλλόντων ήχου και μουσικής
  3. να κατανοούν τις βασικές τεχνικές σύνθεσης ήχου
  4. να εφαρμόζουν τις γνώσεις τους για τη δημιουργία νέων διαδραστικών μουσικών έργων ενσωματώνοντας αλγοριθμικές διαδικασίες και πολυκάναλα συστήματα

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

• Cipriani A. & Giri M. (2016) Electronic music and sound design, Vol. 1 & 2, Contemponet.
  • Collins N. (2010) Introduction to computer music, Willey.
  • Collins N., d’Escrivan J. eds. (2007), The Cambridge Companion to Electronic Music, Cambridge University Press.
  • Farnell A. (2010) Designing sound, MIT Press
  • McLean A. & Dean R.T. (eds.) (2018) The Oxford handbook of algorithmic music, Oxford University Press.
  • Roads, C. (1996), The Computer Music Tutorial, MIT Press.
  • Roads, C. (2015), Composing Electronic Music: A New Aesthetic, Oxford University Press.
  • Ruviaro, B. (2014), A Gentle Introduction to SuperCollider, Creative Commons.
  • Wilson S., Cottle D., Collins N. (2011), The SuperCollider Book, MIT Press.
  • Καραμανλής, Ο., (2021), Σύνθεση και Επεξεργασία Ήχου με το SuperCollider, Fylatos Pub.

ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ  [Doc]