ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΑΠΟ 23/3/20

Αγαπητοί/ες φοιτητές/τριες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις πρακτικές λεπτομέρειες βάσει των οποίων θα επαναλειτουργήσει η εκπαιδευτική διαδικασία εξ αποστάσεως. Ουσιαστικά, η διδασκαλία μετατρέπεται σε εξ αποστάσεως στο σύνολό της, δεδομένου ότι δεν μπορούμε  στη παρούσα φάση να διεξάγουμε μαθήματα με φυσική παρουσία (για όσο χρόνο διαρκεί η πανδημία και η σχετική απαγόρευση).

Ακολουθώντας τις πρόσφατες ανακοινώσεις του Υπουργείου Παιδείας και των Πρυτανικών αρχών του Πανεπιστημίου μας, απο τη Δευτέρα 23/3 ξεκινάμε κανονικά επομένως μαθήματα εξ αποστάσεως με τους εξής 2 τρόπους:

• Ασύγχρονη διδασκαλία, μέσω χρήσης του eclass: οι διδάσκοντες/ουσες αναρτούν περιεχόμενο και χρησιμοποιούν όσα απο τα εργαλεία που μας παρέχει το eclass επιθυμούν για να υποστηρίξουν ασύγχρονα την εκπαιδευτική διαδικασία
  • Σύγχρονη διδασκαλία μέσω των συστημάτων: α) Skype for Business ή β) Webex. Kάθε διδάσκων/ουσα θα επιλέξει όποιο απο τα 2 αυτά συστήματα επιθυμεί και ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες του μαθήματός του/της και θα σας ενημερώσει μέσα στο σαββατοκύριακο σχετικά μέσω του eclass (με ανακοίνωση/σχετικό μήνυμα). Για το λόγο αυτό παρακαλείσθε να παρακολουθήσετε τα mail σας το σαββατοκύριακο και να ενημερωθείτε έγκαιρα για τη διεξαγωγή των μαθημάτων έτσι ώστε να αρχίσετε απο αυτή την βδομάδα να παρακολουθείτε ανελλιπως τα μαθήματα. Το πρόγραμμα μαθημάτων (ως προς τις μέρες και ώρες) θα τηρηθεί κανονικά. Απο κεί και πέρα οι διδάσκοντες/ουσες θα σας ενημερώσουν για τυχόν μικρές χρονικές διαφοροποιήσεις διεξαγωγής των συνεδριών εξ αποστάσεως διδασκαλίας.

Κάποιες πρακτικές γενικές οδηγίες που αφορούν στην διδασκαλία εξ αποστάσεως με τα προαναφερόμενα ψηφιακά συστήματα (Skype for Business ή Webex):

• Κάθε εβδομάδα, έγκαιρα πριν τη διεξαγωγή του μαθήματος, θα λαμβάνετε απο τους διδάσκοντες/ουσες σχετική ειδοποίηση που θα περιλαμβάνει ένα link το οποίο θα πρεπει κάθε φορά να ακολουθήσετε για να συνδεθείτε και να συμμετέχετε στο μάθημα. Μόνο την πρώτη φορά που θα συνδεθείτε, θα χρειαστεί να εγκαταστήσετε το λογισμικό που θα «τρέχει» την όλη διαδικασία απο τη δική σας μεριά. Αυτό θα γίνει μόνο μία φορά στην αρχή και απο κεί και πέρα επιλέγοντας το σχετικό link κάθε φορά θα εισέρχεστε στη συνεδρία. Οδηγίες για την εγκατάσταση του λογισμικού (για Skype for Business ή Webex) θα σας αναρτήσω στα έγγραφα των ανακοινώσεων του Τμήματος στο eclass σε μορφή .pdf. Εχετε αν θέλετε αυτές τις οδηγίες ανοικτές την πρώτη φορά που θα συνδεθείτε για να σας βοηθήσουν στην 1η συνεδρία.
  • Λίγο πριν συνδεθείτε για τη συνεδρία της τηλεκπαίδευσης, θα σας ζητηθεί να γράψετε ένα όνομα. Παρακαλούμε πολύ γράψτε το κανονικό σας όνομα και επίθετο και όχι κάποιο παρατσούκλι ή μόνο το μικρό σας όνομα. Επειδή είναι δύσκολο να υπάρχει video σύνδεση για ολους τους φοιτητές, έχει σημασία για εμάς τους διδάσκοντες/.ουσες να έχουμε έστω και μέσω ονόματος μία εικόνα της συμμετοχής σας. Κατά τη διάρκεια της διδασκαλίας εξ αποστάσεως, υπάρχει η δυνατότητα να στείλετε γραπτό μήνυμα στους διδάσκοντες/ουσες και να ξεκινήσετε διάλογο μαζί τους μέσω υπηρεσίας τύπου messenger. Oλα αυτά τα συνοδευτικά εργαλεία θα τα ανακαλύψετε στην πορεία και σε συνεργασία και συνεννόηση με τους διδάσκοντες/ουσες τις επόμενες εβδομάδες.

Το βασικότερο που θα ήθελα να σας ζητήσω εκ μέρους όλων μας (διδασκόντων/ουσών και μελών της προσωρινής συνέλευσης του Τμήματος) είναι να συμμετέχετε ανελλιπώς στα εξ αποστάσεως μαθήματα. Όλες και όλοι  εμείς θα κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας έτσι ώστε η απαραίτητη γνώση να σας μεταδοθεί χωρίς προβλήματα χάρη στις εξ αποστάσεως μεθόδους που διαθέτουμε. Απο κεί και πέρα, η επιτυχία της όλης διαδικασίας είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τη συμμετοχή και την προσοχή που θα δώσετε εσείς σε αυτές τις συνεδρίες και τη δουλειά που θα κάνετε στο μεταξύ τους διάστημα.

Πρόκειται για μία δύσκολη αλλαγή και μία δοκιμασία για όλους/ες μας, αλλά θα θέλαμε να σας ζητήσουμε να την αντιμετωπίσετε με όρεξη και αισιοδοξία – όπως σας διαβεβαιώ και εμείς ως διδάσκοντες πράττουμε- και να προσπαθήσετε όσο περισσότερο μπορείτε έτσι ώστε να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στο τέλος του εξαμήνου. Αλλωστε όλοι/ες στην χώρα και  στον πλανήτη βιώνουμε αυτόν τον καιρό μία πρωτόγνωρη δοκιμασία. Όμως διαθέτουμε τα μέσα και θέλω να ελπίζω και τη διάθεση, να αξιοποιήσουμε το χρόνο που μας βρίσκει αναγκαστικά στο σπίτι δημιουργικά και προς όφελος των σπουδών σας.

Με εκτίμηση και με πολλές ευχές για την υγεία σας

Ο πρόεδρος του Τμήματος Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου

Αναπλ. Καθηγητής Δ. Χαρίτος