ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΤΗΣ GREEN FILM SCHOOL ALLIANCE (GFSA) ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΑΕΙΦΟΡΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

Το 2ο διαδικτυακό σεμινάριο της GFSA (Green Film School Alliance) θα πραγματοποιηθεί την Ημέρα της Γης, τη Δευτέρα, 22 Απριλίου στις 9 π.μ. PT, απευθύνεται σε φοιτητές/τριες  και μέλη ΔΕΠ και θα εξετάσει με περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τις βιώσιμες πρακτικές παραγωγής ταινιών, τα εργαλεία που είναι διαθέσιμα στους σπουδαστές κινηματογραφιστές, συμπεριλαμβανομένης της λίστας ελέγχου Production Environmental Actions for Young Filmmakers και του τρόπου με τον οποίο οι μαθητές μπορούν να πληρούν τις προϋποθέσεις για την ταινία τους για την Πράσινη Σφραγίδα για Φοιτητές της Environmental Media Association’s Green Seal for Students.

Για να εγγραφείτε στο διαδικτυακό σεμινάριο πατήστε ΕΔΩ

Η Green Film School Alliance (GFSA), είναι ένας συνασπισμός  μελών της Ακαδημίας και της οπτικοακουστικής βιομηχανίας που δεσμεύονται να προωθήσουν την ενημέρωση σχετικά με τον αντίκτυπο της κλιματικής κρίσης και τη σημασία των βιώσιμων πρακτικών όπως η μείωση των απορριμμάτων, η εξάλειψη χρήση πλαστικών, ομαδική χρήση αυτοκινήτου και μείωση της χρήσης ενέργειας.

Η αποστολή της GFSA είναι να εκπαιδεύσει όσο το δυνατόν περισσότερους σπουδαστές κινηματογράφου, ώστε όλη η παραγωγή να γίνει "πράσινη παραγωγή".

Η Ακαδημία ενθαρρύνει όλους τους κινηματογραφιστές που υποβάλλουν τα βραβεία της Ακαδημίας Φοιτητών να χρησιμοποιούν πράσινες πρακτικές παραγωγής και δεσμέυεται να αναγνωρίσει τις ταινίες που λαμβάνουν την Πράσινη Σφραγίδα EMA για φοιτητές στην τελετή απονομής των βραβείων Student Academy τον Οκτώβριο,

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

• Μπορείτε να βρείτε εργαλεία, πόρους και στοιχεία επικοινωνίας στον ιστότοπο greenfilmschoolalliance.com.
  • Επικοινωνήστε με το gfsa@greenproductionguide.com για ερωτήσεις σχετικά με την πράσινη παραγωγή.
  • Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα Βραβεία της Ακαδημίας Σπουδαστών, επισκεφθείτε τη διεύθυνση www.oscars.org/saa.