AΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ EDUPASS

Αγαπητοί/ές φοιτητές/τριες,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, σύμφωνα με την 124068/ΓΔ4/1.10.2021 Κοινή Υπουργική Απόφαση (B΄ 4558) και τν από 4.10.2021 εγκύκλιο  του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, κάθε φοιτητής/τρια που επιθυμεί να προσέλθει για συμμετοχή στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία είναι υποχρεωμένος/η να  υποβάλει δήλωση μέσω της ιστοσελίδας https://edupass.gov.gr/.

Σημειώνεται ότι η υποβολή της δήλωσης στο edupass πραγματοποιείται μόνο μια φορά.

Οι φοιτητές/τριες που συμμετέχουν σε εκπαιδευτική διαδικασία με φυσική παρουσία, υποχρεούται να φέρουν σε έντυπη μορφή το απαιτούμενο ανά περίπτωση πιστοποιητικό ή βεβαίωση που αποδεικνύει την πλήρωση στο πρόσωπό τους μιας εκ των ακόλουθων προϋποθέσεων, καθώς και σχετικό έγγραφο ταυτοπροσωπίας (φοιτητική ταυτότητα ή αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο) :

• έχουν ολοκληρώσει προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών τον εμβολιασμό για κορωνοϊό COVID-19, ή
  • έχουν ολοκληρώσει προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών τον εμβολιασμό για κορωνοϊό COVID-19 με μία (1) δόση εμβολίου λόγω νόσησής τους από κορωνοϊό COVID-19, ή
  • έχουν νοσήσει από κορωνοϊό COVID-19 και έχει παρέλθει χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των είκοσι (20) ημερών και μικρότερο των εκατόν ογδόντα (180) ημερών από την ημερομηνία διάγνωσής τους ως θετικού κρούσματος κατόπιν διεξαγωγής εργαστηριακού ελέγχου, ή
  • έχουν διαγνωσθεί αρνητικοί είτε σε εργαστηριακό έλεγχο για κορωνοϊό COVID-19 με τη μέθοδο PCR που έχει διενεργηθεί με τη λήψη στοματοφαρυγγικού ή ρινοφαρυγγικού επιχρίσματος, είτε σε εξέταση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test).

Για τη διασφάλιση τα παραπάνω, θα διεξάγονται διεξοδικοί έλεγχοι και οι φοιτητές/τριες πρέπει να έχουν μαζί τους και να επιδεικνύουν τα  απαραίτητα πιστοποιητικά όταν τους ζητηθεί.

Ευχαριστούμε πολύ

Ο Πρόεδρος του Τμήματος

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

• Για περισσότερες πληροφορίες για τη διεξαγωγή της δια ζώσης εκπαιδευτικής διαδικασίας δείτε εδώ.
  • Για την εγγραφή σας στο EDUPASS δείτε εδώ.