ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ - ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Κάθε φοιτητής/τρια, που επιθυμεί να συμμετάσχει με φυσική παρουσία στην εκπαιδευτική διαδικασία, οφείλει να υποβάλει δήλωση μέσω της ιστοσελίδας https://edupass.gov.gr/

Σημειώνεται ότι η υποβολή της δήλωσης στο edupass πραγματοποιείται μόνο μια φορά.

Οι φοιτητές/τριες που συμμετέχουν σε εκπαιδευτική διαδικασία με φυσική παρουσία, υποχρεούται να φέρουν σε έντυπη μορφή το απαιτούμενο ανά περίπτωση πιστοποιητικό ή βεβαίωση που αποδεικνύει την πλήρωση στο πρόσωπό τους μιας εκ των ακόλουθων προϋποθέσεων, καθώς και σχετικό έγγραφο ταυτοπροσωπίας (φοιτητική ταυτότητα ή αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο) :

• έχουν ολοκληρώσει προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών τον εμβολιασμό για κορωνοϊό COVID-19, ή
  • έχουν ολοκληρώσει προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών τον εμβολιασμό για κορωνοϊό COVID-19 με μία (1) δόση εμβολίου λόγω νόσησής τους από κορωνοϊό COVID-19, ή
  • έχουν νοσήσει από κορωνοϊό COVID-19 και έχει παρέλθει χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των είκοσι (20) ημερών και μικρότερο των εκατόν ογδόντα (180) ημερών από την ημερομηνία διάγνωσής τους ως θετικού κρούσματος κατόπιν διεξαγωγής εργαστηριακού ελέγχου, ή
  • έχουν διαγνωσθεί αρνητικοί είτε σε εργαστηριακό έλεγχο για κορωνοϊό COVID-19 με τη μέθοδο PCR που έχει διενεργηθεί με τη λήψη στοματοφαρυγγικού ή ρινοφαρυγγικού επιχρίσματος, είτε σε εξέταση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test).

Ο εργαστηριακός έλεγχος νόσησης διενεργείται δύο (2) φορές εβδομαδιαίως έως σαράντα οχτώ (48) ώρες πριν από την Τρίτη και την Παρασκευή αντίστοιχα.

Οι φοιτητές/τριες φοιτητές οφείλουν όπως τοποθετούν το πιστοποιητικό ή τη βεβαίωση εμβολιασμού ή νόσησης ή αρνητικού εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου πάνω στο έδρανό τους σε εμφανές σημείο κατά τη διάρκεια της παραμονής τους εντός των αμφιθεάτρων και αιθουσών, όπου πραγματοποιείται η εκπαιδευτική διαδικασία.

Εάν οποιοδήποτε φοιτητής/τρια επιθυμεί να προσέλθει σε χώρους του Ιδρύματος για συμμετοχή στην εκπαιδευτική διαδικασία, εργασία ή άλλον σκοπό, συστήνεται να το αποφύγει εάν διαπιστώνει ότι δεν αισθάνεται καλά ή εκδηλώνει κάποιο σύμπτωμα σχετιζόμενο με τον covid -19 (π.χ. βήχα, πυρετό, δύσπνοια, αιφνίδια εκδήλωση ανοσμίας, αγευσίας ή δυσγευσίας).

Εάν η αδιαθεσία ή τα συμπτώματα επιμένουν, εφόσον το ίδιο το πρόσωπο το επιθυμεί συστήνεται να υποβάλλεται σε προληπτικό εργαστηριακό (rapid test ή PCR) ή αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test), ακόμη και εάν έχει ολοκληρώσει τη διαδικασία εμβολιασμού για COVID-19.

Γενικά μέτρα προστασίας

Προς αποφυγή συνωστισμού, οι φοιτητές/τριες οφείλουν να βρίσκονται στο χώρο διεξαγωγής των θεωρητικών διαλέξεων ή/και των εργαστηριακών ασκήσεων, σύμφωνα με την προβλεπόμενη ημερομηνία και ώρα που τους έχει γνωστοποιηθεί από τον Διδάσκοντα του μαθήματος. Οι φοιτητές υποχρεούνται να συμμορφώνονται προς τις υποδείξεις του Διδακτικού προσωπικού, προκειμένου να διασφαλίζεται η ελεγχόμενη είσοδος στις
αίθουσες διδασκαλίας και στα εργαστήρια.

Η χρήση μη ιατρικής μάσκας από τους φοιτητές/τριες καθ’ όλη τη διάρκεια διεξαγωγής των θεωρητικών διαλέξεων ή/και των εργαστηριακών ασκήσεων είναι υποχρεωτική, σε όλους
τους εσωτερικούς χώρους του Ιδρύματος και τους εσωτερικούς κοινόχρηστους χώρους καθώς και σε όλους τους εξωτερικούς χώρους που παρατηρείται συνωστισμός. Οι φοιτητές/τριες οφείλουν να προσέρχονται με την προσωπική τους μη ιατρική μάσκα. Σε περίπτωση που δεν διαθέτουν, θα υπάρξει μέριμνα για χορήγησης της, στο χώρο των θεωρητικών διαλέξεων ή/και των εργαστηριακών ασκήσεων.

• Συστήνεται να αποφεύγεται η λήψη τροφής, καφέ και αναψυκτικών μέσα στις αίθουσες για να μην αφαιρείται η μάσκα.
  • Οι φοιτητές/τριες οφείλουν να τηρούν τα μέτρα ατομικής υγιεινής και συστήνεται να φέρουν μαζί τους αλκοολούχο διάλυμα για την απολύμανση των χεριών τους.
  • Αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα προς χρήση από τους φοιτητές/τριες θα είναι διαθέσιμο στις αίθουσες διδασκαλίας και στους εργαστηριακούς χώρους. Σημειώνεται όμως ότι γίνεται χρήση αντισηπτικού διαλύματος, όταν δεν υπάρχει δυνατότητα καθαρισμού με σαπούνι και νερό.