ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕΛΩΝ ΔΕΠ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΓΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ Η ΓΙΑ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ERASMUS+

Σχετικά με την κινητικότητα μελών ΔΕΠ του ΕΚΠΑ για διδασκαλία ή για συνδυασμό διδασκαλίας και επιμόρφωσης στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+, σας ενημερώνουμε ως ακολούθως:

Έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Τμήματός μας:  http://www.interel.uoa.gr/erasmus/ts.html η προκήρυξη, οι όροι και η διαδικασία συμμετοχής/επιχορήγησης και άλλες σχετικές πληροφορίες για τις μετακινήσεις μελών ΔΕΠ οι οποίες μπορούν να πραγματοποιηθούν έως  και τις 31 Μαΐου 2024

Οι ενδιαφερόμενοι καθηγητές μπορούν να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής (δείτε τις οδηγίες υποβολής στο: «Διαδικασία συμμετοχής»).

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στο Τμήμα μας (κ. Πόλα Δεληολάνη, εσωτ. τηλ. 9716, e-mail:erasmus[at]uoa[dot]gr ).

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Η δράση αυτή του προγράμματος Erasmus+ αφορά στην κινητικότητα διδακτικού/ερευνητικού προσωπικού για διδασκαλία ή συνδυασμό διδασκαλίας και επιμόρφωσης, στα πανεπιστήμια του εξωτερικού με τα οποία έχουν συναφθεί Διμερείς Συμφωνίες. Οι μετακινούμενοι καθηγητές πρέπει να είναι μέλη του διδακτικού/ερευνητικού προσωπικού. Σημειώνεται ότι σύμφωνα με οδηγία του ΙΚΥ μπορούν να μετακινηθούν μέσω του Erasmus+ και τα μέλη ΔΕΠ που κατά το διάστημα της μετακίνησης έχουν εκπαιδευτική άδεια.

Με απόφαση Συγκλήτου, μπορεί ο ακαδημαϊκός υπεύθυνος της συμφωνίας να αιτηθεί αντί του ιδίου να μετακινηθεί και μέλος του Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (ΕΔΙΠ) ή μέλος Ειδικού Τεχνικού Εργαστηριακού Προσωπικού (ΕΤΕΠ) ή μέλος Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού(Ε.Ε.Π.) του Τμήματος, με την προϋπόθεση να υπάρχει και σχετική έγκριση της Γεν. Συνέλευσης της Σχολής ή του Τμήματος η οποία θα κατατεθεί στο Τμήμα Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων.

Αίτηση μπορούν να υποβάλουν και τα μέλη ΔΕΠ του ΕΚΠΑ που πρόκειται να συμμετάσχουν σε εγκεκριμένα ERASMUS BIPs(Blended Intensive Programmes) ή σε εγκεκριμένα ΒΙΡsτου CIVIS και στο πλαίσιο αυτό έχει αποφασιστεί να μεταβούν για διδασκαλία στο συντονιστικό Παν/μιο όπου θα διεξαχθεί το εν λόγω πρόγραμμα.