ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2023-2024

Εγγραφές πρωτοετών ακαδ. έτους 2023-2024

Για τις εγγραφές των επιτυχόντων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2023 και των επιτυχόντων με την ειδική κατηγορία των Σοβαρών Παθήσεων 2023 στα ΑΕΙ, στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες και τα Τμήματα της Α.Σ.Π.ΑΙ.Τ.Ε., είναι απαραίτητη η ηλεκτρονική εγγραφή.

Βήμα 1ο: Ηλεκτρονική εγγραφή

Αρχικά, η εγγραφή πρωτοετών θα πραγματοποιείται στο Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού  από Πέμπτη 31 Αυγούστου 2023 έως και Παρασκευή 08 Σεπτεμβρίου 2023, μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://eregister.it.minedu.gov.gr

Ειδικά για τους επιτυχόντες με τις ειδικές κατηγορίες των Ελλήνων Πολιτών της Μουσουλμανικής μειονότητας της Θράκης, οι οποίοι επίσης υποβάλουν αίτηση εγγραφής στα Τμήματα επιτυχίας τους μέσω της παρούσας ηλεκτρονικής εφαρμογής, επισημαίνεται ότι οφείλουν στο ίδιο διάστημα υποβολής της αίτησης ηλεκτρονικής εγγραφής, να αποστείλουν με ταχυμεταφορά (courier) ή να καταθέσουν αυτοπροσώπως στη Γραμματεία του Τμήματος (Γραμματεία Τμήματος Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου, Ψαχνά Ευβοίας, 34400) τη σχετική βεβαίωση ότι είναι εγγεγραμμένοι στα δημοτολόγια Δήμου του Νομού Ξάνθης, Ροδόπης ή Έβρου. Αν έχουν μετεγγραφεί σε άλλο Δήμο άλλης περιοχής, τότε πρέπει να αποστείλουν ή να καταθέσουν αυτοπροσώπως, όπως παραπάνω βεβαίωση του συγκεκριμένου Δήμου από την οποία να προκύπτει ότι μετεγγράφηκαν σ΄ αυτόν από Δήμο των ανωτέρω Νομών.

Για την είσοδο στην εφαρμογή Ηλεκτρονικών Εγγραφών 2023 οι επιτυχόντες θα χρησιμοποιήσουν το όνομα χρήστη και τον κωδικό ασφαλείας που χρησιμοποίησαν για την πρόσβασή τους στην εφαρμογή του Ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού.

Οι σχολικές μονάδες θα υποστηρίξουν τους επιτυχόντες, στην περίπτωση που χρειαστούν επαναδημιουργία κωδικού ασφαλείας. ­­

Βήμα 2ο: Ολοκλήρωση εγγραφής / υποβολή δικαιολογητικών

Για την ολοκλήρωση της εγγραφής των επιτυχόντων, θα πραγματοποιηθεί η υποβολή των δικαιολογητικών εγγραφής πρωτοετών ακαδ. έτους 2023-2024 του Τμήματος Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών,

από την Δευτέρα 4-09-2023 έως και την Παρασκευή 22-09-2023, μέσω του ηλεκτρονικού πρωτοκόλλου ΕΚΠΑ στη διεύθυνση: https://eprotocol.uoa.gr/

Περιγραφή διαδικασίας:

Η είσοδος στην εφαρμογή γίνεται με τους κωδικούς taxisnetτου πρωτοετή φοιτητή.

Μετά την είσοδο στην εφαρμογή https://eprotocol.uoa.gr/ επιλέγετε:

«10. Υποβολή δικαιολογητικών πρωτοετών», συμπληρώνετε τα στοιχεία που ζητούνται και επισυνάπτετε σε μορφή pdf:

1. Εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη αίτηση εγγραφής από την εφαρμογή του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων
  2. Πιστοποιητικό γέννησης
  3. Μία (1) πρόσφατη φωτογραφία
  4. Για τις περιπτώσεις Ελλήνων Μουσουλμανικής μειονότητας, Βεβαίωση εγγραφής σε δημοτολόγιο των Ν. Ξάνθης, Ροδόπης, Έβρου ή μετεγγραφής σε άλλο Δήμο
  5. Yποβολή αντίγραφου αστυνομικής ταυτότητας (μπρος/πίσω)

Μετά την ολοκλήρωση της καταχώρησης των στοιχείων σας στο ηλεκτρονικό
σύστημα της Γραμματείας, θα σας δοθούν ηλεκτρονικά στο email που έχετε δηλώσει

1. Βεβαίωση εγγραφής στο Τμήμα

2. Πιστοποιητικό Στρατολογίας

Θα ακολουθήσει  2η ανακοίνωση για την έκδοση κωδικών για εγγραφή στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Πανεπιστημίου τις επόμενες ημέρες.

Το Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου του Πανεπιστημίου Αθηνών καλωσορίζει τους/τις φοιτητές/τριες στην ακαδημαϊκή οικογένειά του.

Από τη Γραμματεία