ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS XR (EXTENDED REALITY)

Στο πλαίσιο του Διεθνούς Προγράμματος "Erasmus XR - Experience and immersive technologies - from creative practice to educational theory",  ερευνητές από τέσσερα ακαδημαϊκά ιδρύματα από την Πολωνία, την Ελλάδα και τη Μάλτα ολοκλήρωσαν την εκπαίδευσή τους στη χρήση τεχνολογιών εικονικής πραγματικότητας στους τομείς των τεχνών και πολιτισμού.

Ειδικότερα, ερευνητές από την Εθνική Σχολή Κινηματογράφου του Łódź (Πολωνία), το Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών), το Πανεπιστήμιο της Μάλτας και το Jagiellonian University (Πολωνία) εκπαιδεύτηκαν από τις 27 Σεπτεμβρίου έως την 1 Οκτωβρίου 2021 στη Μάλτα, στην πρώτη δια ζώσης συνάντησή τους. Το Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου εκπροσωπήθηκε από τον Αναπληρωτή Καθηγητή Δημήτρη Χαρίτο, τους διδάσκοντες του Τμήματος Δρ. Χάρη Ριζόπουλο και Δημήτρη Δεληνικόλα, και την υπ. διδάκτορα Πένυ Παπαγεωργοπούλου.

Η επιστημονική ομάδα του Πανεπιστημίου της Μάλτας με επικεφαλή τον Dr.  Adnan Hadziselimovic διοργάνωσε μία σειρά εργαστηρίων, στα οποία συμμετείχαν και εκπαιδεύτηκαν τα μέλη των υπολοίπων ομάδων. Κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων παρουσιάστηκαν έργα εικονικής και επαυξημένης πραγματικότητας που έχει υλοποιήσει η επιστημονική ομάδα του Πανεπιστημίου της Μάλτας, ενώ οι συμμετέχοντες εξοικειώθηκαν περαιτέρω με τη χρήση των διαθέσιμων τεχνολογιών (κράνη εικονικής και επαυξημένης πραγματικότητας, σύστημα CAVE).

Επιπρόσθετα, οι συμμετέχοντες ξεκίνησαν τη συνεργασία τους στο πλαίσιο έξι ομάδων εργασίας για την ανάπτυξη ακαδημαϊκού εκπαιδευτικού υλικού με θέμα τη δημιουργία εικονικών περιβαλλόντων. Το εκπαιδευτικό υλικό θα ενταχθεί στο πρόγραμμα σπουδών του κάθε συμμετέχοντος ιδρύματος στο εγγύς μέλλον, ενώ θα είναι ελεύθερα προσβάσιμο από τα ευρωπαϊκά ακαδημαϊκά ιδρύματα.

Η επόμενη συνάντηση των επιστημονικών ομάδων θα πραγματοποιηθεί τον Ιούλιο του 2022 στη Μάλτα, στο πλαίσιο του Θερινού Σχολείου διδασκαλίας σχεδιασμού, υλοποίησης και αξιολόγησης περιβαλλόντων εικονικής, επαυξημένης και μεικτής πραγματικότητας. Το Θερινό Σχολείο στοχεύει στη συμμετοχή και εκπαίδευση φοιτητών από τα τέσσερα ακαδημαϊκά ιδρύματα.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ