ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (ΑΠΘ) ΕΓΚΑΙΝΙΑΖΕΙ ΤΟ PROJECT «DIRECTORS’ NEXT GEN» ΣΤΟ CINOBO

Το Τμήμα Κινηματογράφου (ΑΠΘ) εγκαινιάζει το project «Directors’ Next Gen» στο CINOBO

Το Τμήμα Κινηματογράφου (ΑΠΘ), έχοντας ως στόχους:

●  την ανάδειξη της πλούσιας σε ποιότητα και ποσότητα των φοιτητικών

κινηματογραφικών ταινιών που παράγονται στο πλαίσιο του προγράμματος

σπουδών του.

●  την αξιοποίηση των νέων μεθόδων και ευκαιριών διανομής που προσφέρει η

ραγδαία αύξηση του streaming.

●  την εξωστρέφεια του Τμήματος

εγκαινιάζει μια νέα δράση, προτείνοντας στην μεγαλύτερη ελληνική VoD πλατφόρμα Cinobo δώδεκα φοιτητικές ταινίες που αποτελούν διπλωματικές/πτυχιακές εργασίες φοιτητριών/ών του. Οι περισσότερες από αυτές τις ταινίες έχουν ήδη μια επιτυχημένη φεστιβαλική διαδρομή με πληθώρα βραβείων και συμμετοχών, ενώ καλύπτουν μια ευρεία γκάμα ειδών και αισθητικής (από ιστορίες ενηλικίωσης, δραματικές περιπέτειες και ντοκιμαντέρ, έως βαθιά ανθρώπινες ιστορίες δυστοπίας και πειραματισμού, καθώς και ταινίες animation που προέκυψαν ύστερα από απαιτητική παραγωγική διαδικασία). Οι δώδεκα ταινίες θα ενταχθούν στο περιεχόμενο της πλατφόρμας ως αυτόνομη συλλογή με τον τίτλο Directors’ Next Gen για ένα μήνα (24-5-2023 έως 24-6-2023). Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, οι ταινίες θα είναι διαθέσιμες προς ελεύθερη θέαση για τους συνδρομητές. Η ταινία που θα συγκεντρώσει τις περισσότερες θεάσεις αλλά και το μεγαλύτερο μέσο όρο σε βαθμολογία με αστεράκια (κάθε χρήστης της πλατφόρμας μπορεί να βαθμολογήσει με αστεράκια από το 1 έως το 5 τις ταινίες του Cinobo) θα κερδίσει το Directors’ Next Gen Award. Το βραβείο περιλαμβάνει χρηματικό έπαθλο, διανομή της ταινίας στη μεγάλη οθόνη, καθώς και συμβόλαιο προβολής της για 1 χρόνο μέσω της πλατφόρμας του Cinobο.

Ειδικά για το Τμήμα Ψηφιακών Μέσων και Κινηματογράφου θα διατεθεί ο παρακάτω κωδικός που θα προσφέρει 45 ημέρες δωρεάν πρόσβαση στην πλατφόρμα για νέους συνδρομητές σε Ελλάδα και Κύπρο. Πιο αναλυτικά ο κωδικός είναι:  23NEXTGEN

και εδώ μπορείτε να βρείτε τα βήματα εξαργύρωσης: bit.ly/3NXjg0R

(ο κωδικός θα μπορεί να εξαργυρωθεί μέχρι τις 30 Ιουνίου)

www.facebook.com/SchoolOfFilmAUTh/videos/274623718319462www.film.auth.gr/cinobo/