ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2020-21

Παράταση Δηλώσεων Μαθημάτων Χειμερινού Εξαμήνου 2020-21

Μετά την λήξη της προθεσμίας για δήλωση μαθημάτων Χειμερινού Εξαμήνου χθές στις 25/10, διαπιστώθηκε ότι υπάρχουν κάποιοι/ες φοιτητές/τριες που δεν έχουν δηλώσει κάποια ή και όλα τα μαθήματα που επιθυμούν να παρακολουθήσουν και στα οποία μπορούν κατά συνέπεια να βαθμολογηθούν.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Διευκρινίζεται ότι η δήλωση μαθημάτων πρεπει να γίνει για οποιαδήποτε μαθήματα επιθυμεί ο κάθε φοιτητής/τρια να παρακολουθήσει και επομένως και να βαθμολογηθεί. Αν δεν δηλωθεί ένα μάθημα δεν είναι δυνατό να καταχωρηθεί βαθμολογία σε αυτό το μάθημα σε όλο το ακαδ. έτος. Επομένως, είναι αναγκαίο να δηλώσετε ΟΛΑ τα μαθήματα που θέλετε να παρακολουθήσετε, τόσο τα υποχρεωτικά όσο και αυτά του περασμένου έτους που δεν έχετε περάσει και θέλετε να περάσετε φέτος.

Για να διευκολυνθείτε σε αυτό, η προθεσμία για τις δηλώσεις μαθημάτων του Χειμερινού Εξαμήνου παρατίνεται ως τις 28/10/2020, στις 11:59 μμ. Προσοχή: μετά το πέρας της ημερομηνίας αυτής δεν θα είναι δυνατή με κανένα τρόπο η εγγραφή και η συμμετοχή των φοιτητών/τριών στα μαθήματα που επιθυμούν να παρακολουθήσουν και να εξεταστούν.

Για τις δηλώσεις μαθημάτων, υπενθυμίζεται ότι:

Α) Για τους φοιτητές του 1ου  εξαμήνου το μέγιστο όριο μαθημάτων που μπορούν να δηλώσουν είναι:

Από τα 7 διαθέσιμα μαθήματα δηλώνουν 6. Tα 4 εξ αυτών είναι υποχρεωτικά. Οσον αφορά στα κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα από τα 3 διαθέσιμα επιλέγουν 2.

Β) Για τους φοιτητές του 3ου  εξαμήνου το μέγιστο όριο μαθημάτων που μπορούν να δηλώσουν είναι:

Από τα 8 διαθέσιμα μαθήματα δηλώνουν τα 6. Από τα μαθήματα αυτά τα 4 είναι υποχρεωτικά. Όσον αφορά στα κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα του 3ου εξαμήνου, οι φοιτητές/τριες μπορούν να δηλώσουν είτε το 1 κατ’ επιλογήν υποχρεωτικό μάθημα που είναι διαθέσιμο στο πρόγραμμα του 3ου εξαμήνου ή το κατ’ επιλογήν υποχρεωτικό μάθημα που δεν είχαν επιλέξει στο περασμένο ακαδ. έτος από τα διαθέσιμα του 1ου εξαμήνου. Όσον αφορά στα μαθήματα επιλογής του 3ου εξαμήνου, οι φοιτητές/τριες μπορούν να επιλέξουν 1 από τα 3 διαθέσιμα μαθήματα επιλογής του 3ου εξαμήνου.

Από τη Γραμματεία

του Τμήματος Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου του ΕΚΠΑ