ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΤΟΥ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΣΤΑ ΑΝΩΤΑΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ

Σύμφωνα με την ΚΥΑ 2293/Z1/10-01-2022 που επισυνάπτεται, η διενέργεια εξετάσεων κατά την εξεταστική περίοδο του χειμερινού εξαμήνου του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022 πραγματοποιείται με φυσική παρουσία.

Η συμμετοχή στις εξετάσεις πραγματοποιείται υποχρεωτικά κατόπιν επίδειξης ενός εκ των κάτωθι:

• πιστοποιητικού εμβολιασμού, (από την 1/2/2022 όσοι ενήλικοι έχουν εμβολιαστεί και έχει παρέλθει χρονικό διάστημα τουλάχιστον επτά (7) μηνών από τη χορήγηση της δεύτερης δόσης ή, στην περίπτωση μονοδοσικών εμβολίων, από τη χορήγηση της μοναδικής δόσης, θεωρούνται πλήρως εμβολιασμένοι εφόσον έχουν λάβει και την αναμνηστική δόση)
  • πιστοποιητικού νόσησης,
  • βεβαίωσης αρνητικού εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου, εξέτασης PCR έως εβδομήντα δύο (72) ωρών ή εξέτασης rapid test έως σαράντα οχτώ (48) ώρες πριν την προβλεπόμενη ώρα έναρξης της εξέτασης του μαθήματος.

Για τη συμμετοχή σας σε γραπτές ή προφορικές εξετάσεις υποχρεούστε να υποβάλλετε δήλωση στην πλατφόρμα edupass (https://edupass.gov.gr) Τονίζεται ότι ΔΕΝ θα δοθεί πρόσβαση σε γραπτές εξετάσεις σε φοιτητές/τριες, το όνομα των οποίων δεν περιέχεται στην πλατφόρμα edupass.

Οι φοιτητές που νοσούν με COVID-19, δεν θα συμμετάσχουν στις εξετάσεις για όσο χρονικό διάστημα βρίσκονται σε απομόνωση σύμφωνα με το εκάστοτε ισχύον υγειονομικό πρωτόκολλο απομόνωσης αλλά θα έχουν τη δυνατότητα να εξεταστούν μετά το τέλος της εξεταστικής περιόδου ή σε άλλη ημερομηνία, στα μαθήματα που είχαν δηλώσει και δεν εξετάστηκαν λόγω νόσησης από Sars-Cov 2, σύμφωνα με τη σχετική Εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Η απουσία  λόγω νόσησης θα πρεπει να αποδεικνύεται μέσω της καταγραφής τους στην πλατφόρμα edupass, προκειμένου να δοθεί η δυνατότητα εξέτασης σε μελλοντικό χρόνο.

Για την καλύτερη προστασία όλων των φοιτητών/τριών, σε περίπτωση που είστε εμβολιασμένοι σύμφωνα με τα παραπάνω και έχετε συμπτώματα, συνίσταται να κάνετε self test και αν αυτό είναι θετικό να ενημερώσετε σχετικά τη γραμματεία τηλεφωνικά ή μέσω email secr[at]dcarts[at]uoa[dot]gr πριν τη συμμετοχή σας σε εξετάσεις. Και σε αυτή την περίπτωση, θα γίνουν οι απαραίτητες συνεννοήσεις και θα σας δοθεί η δυνατότητα εξέτασης σε σύντομο χρονικό διάστημα αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να προσκομίσετε το αποδεικτικό (πχ. θετικό self test)

Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική καθ’ όλη τη διάρκεια της εξέτασης για όλους τους συμμετέχοντες σε αυτή, ενώ συστήνεται η χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (FFP2 ή ΚN95) ή εναλλακτικά διπλής μάσκας.

Η υπευθυνότητα που έχει επιδείξει το σύνολο της πανεπιστημιακής κοινότητας μέσω του μαζικού εμβολιασμού αποτελεί παράδειγμα για την υπόλοιπη ελληνική κοινωνία. Ο εμβολιασμός παραμένει η καλύτερη ασπίδα μας στην αντιμετώπιση της πανδημίας.

Εξεταστική - Οδηγίες & Δήλωση για Νοσήσαντες από κορωνοϊό

Αγαπητοί φοιτητές και φοιτήτριες, όπως γνωρίζετε, σε περίπτωση νόσησης από κορωνοϊό, δεν επιτρέπεται να συμμετέχετε στις εξετάσεις για όσο χρονικό διάστημα βρίσκεστε σε απομόνωση σύμφωνα με το εκάστοτε ισχύον υγειονομικό πρωτόκολλο απομόνωσης.

Το τρέχον ισχύον πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ για άτομα με επιβεβαιωμένη λοίμωξη από Sars-Cov-2 στο σύνδεσμο https://eody.gov.gr/odigies-apomonosis-karantinas-kroysmaton-covid-19-kai-epafon-toys/ προβλέπει για τους νοσήσαντες τα παρακάτω:

• Παραμονή σε απομόνωση επί πέντε (5) ημέρες τουλάχιστον και αποφυγή επαφής με άλλα άτομα. Η ημέρα λήψης του θετικού PCR test θεωρείται ως ημέρα 0 και ακολουθούν οι πέντε (5) ημέρες απομόνωσης.
  • Μετά την πάροδο πέντε (5) ημερών απομόνωσης και εάν δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο βελτιώνονται με πλήρη υποχώρηση του πυρετού για ένα 24ωρο χωρίς την χρήση αντιπυρετικών, διακοπή απομόνωσης. Εάν ο πυρετός συνεχίζει, παράταση της απομόνωσης εντός οικίας μέχρις πλήρους υποχώρησης του πυρετού.
  • Υποχρεωτική χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για τουλάχιστον άλλες πέντε (5) ημέρες από την λήξη της απομόνωσης.

Διαδικασία για να καθοριστεί το διάστημα της νόσησης:

1. Έναρξη της νόσησης θεωρείται η ημερομηνία του πρώτου θετικού PCR ή Rapid test.
  2.  Λήξη της νόσησης είναι η ημερομηνία του πρώτου αρνητικού PCR ή Rapid test μετά την παραπάνω ημερομηνία έναρξης της νόσησης.

Το Τμήμα θα σας παρέχει τη δυνατότητα να εξεταστείτε σε μαθήματα των οποίων η ημερομηνία εξέτασης βρίσκεται στο παραπάνω διάστημα έναρξης-λήξης νόσησης σύμφωνα με το  πρόγραμμα εξετάσεων που θα ανακοινωθεί στο site του Τμήματος.

Για να οργανωθεί η συμμετοχή σας σε εξέταση μαθημάτων στα οποία δε συμμετείχατε λόγω νόσησης από covid, πρέπει να γίνει ένας προγραμματισμός 2ης ημερομηνίας και ώρας εξέτασης και να γνωρίζουμε πόσοι φοιτητές/τριες θα χρειαστεί να συμμετέχουν σε αυτές.

Για το λόγο αυτό, στην περίπτωση που έχετε ασθενήσει με COVID ή έχετε κάνει self test και αυτό έχει βγεί θετικό, παρακαλούμε ακολουθήστε την παρακάτω διαδικασία:

A)  Συμπληρώσετε την επισυναπτόμενη Δήλωση, δίνοντας προσοχή στη συμπλήρωση των ημερομηνιών έναρξης και λήξης νόσησης, σύμφωνα με τα παραπάνω και στείλτε με email στη Γραμματεία του Τμήματος secr[at]dcarts[at]uoa[dot]gr
Β) ΠΡΟΣΟΧΗ: Κατά την προσέλευσή σας σε εξέταση μαθήματος που χάσατε λόγω νόσησης, επιπλέον των προβλεπόμενων εγγράφων ταυτοπροσωπίας και πιστοποιητικών covid, θα πρέπει να κρατάτε μαζί σας υποχρεωτικά τα εργαστηριακά αποτελέσματα (από το μικροβιολογικό εργαστήριο) που αντιστοιχούν στις ημερομηνίες Έναρξης και Λήξης της νόσησης (σύμφωνα με τα παραπάνω).

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ  ΣΕ ΕΞΕΤΑΣΗ

Κ.Υ.Α-ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ