ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΕΤΕΙΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

Ανακοίνωση προς δευτεροετείς προπτυχιακούς φοιτητές

Αγαπητοί δευτεροετείς φοιτητές/τριες,

Καταρχήν θα ηθελα να σας καλωσορίσω στο 2ο έτος των σπουδών σας στο Τμήμα μας και να σας ευχηθώ καλή επιτυχία σε αυτό. Οι συνθήκες που έχει επιβάλλει η πανδημία δυστυχώς μας αναγκάσαν απο το Μάρτιο και μετά να συνεχίσουμε τη συνεργασία μας εξ αποστάσεως και αυτό είναι σίγουρο ότι δεν ευχαριστεί κανέναν/καμία μας. Θα ήθελα όμως να σας διαβεβαιώσω ότι, σε αυτή τη δύσκολη συνθήκη, κάνουμε ότι είναι εφικτό προκειμένου οι φοίτησή σας να διεξαχθεί με το καλύτερο δυνατό τρόπο και, σε όσες περιπτώσεις αυτό γίνεται, να διεξαχθεί δια ζώσης. Επίσης, μόλις τα επιδημιολογικά δεδομένα το επιτρέψουν θα επανάλθουμε σε δια ζώσης λειτουργία.

Την Τετάρτη 14/10 στις 12:30 πμ. θα θέλαμε να σας προσκαλέσουμε σε μία συνάντηση, στον προαύλιο χώρο δίπλα απο την είσοδο του Συγκροτήματος Ευρίπου. Δεδομένων των συνθηκών και αφού έχουμε τόσο καιρό να ειδωθούμε θεωρούμε σημαντικό να σας δούμε απο κοντά και να συζητήσουμε μαζί σας για τη χρονιά που ξεκινά. Για λόγους αποφυγής συνωστισμού όμως, στην τελετή αυτή παρακαλείσθε να προσέλθετε μόνοι/ες, χωρίς συνοδεία φίλων ή συγγενών και φυσικά αυστηρά φορώντας μάσκα.

Οσον αφορά στην έναρξη των μαθημάτων, ακολουθώντας την σχετική Υπουργική Απόφαση, τις σχετικές εγκυκλίους και τις αποφάσεις της Συγκλήτου,

• για την ώρα και μέχρι την ολοκλήρωση των δηλώσεων μαθημάτων όλα τα μαθήματα θα διεξαχθούν εξ αποστάσεως
  • μετά την ολοκλήρωση των δηλώσεων μαθημάτων
    • τα μαθήματα που έχουν περισσότερους απο 50 εγγεγραμμένους φοιτητές/τριες θα διεξαχθούν εξ αποστάσεως.
    • για τα μαθήματα που έχουν λιγότερους απο 50 εγγεγραμμένους φοιτητές/τριες θα προσπαθήσουμε να διεξαχθούν δια ζώσης ή με υβριδικές μεθόδους διδασκαλίας (συνδυασμό δια ζώσης και εξ αποστάσεως μεθόδων).

Οπως έχουμε αναφέρει και στη σχετική ανακοίνωση

τα μαθήματα ξεκινούν τη Δευτέρα 12/10 και μέχρι τη λήξη των δηλώσεων μαθημάτων θα διεξαχθούν εξ αποστάσεως. Το πρόγραμμα μαθημάτων έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Τμήματος.

Ειδικά για την 1η εβδομάδα (12-16 Οκτωβρίου) θα διεξαχθούν τα παρακάτω μαθήματα:

Ημέρα

Ιστορία του Ελληνικού κινηματογράφου

Ι. Μέρμηγκα

3 – 6 μμ.

Σχεδιασμός και παραγωγή ψηφιακών παιχνιδιών

Χ. Ριζόπουλος

επιλογής

Τα υπόλοιπα 3 μαθήματα του εξαμήνου σας θα ξεκινήσουν με μικρή καθυστέρηση και θα γίνουν οι απαραίτητες αναπληρώσεις κατά τη διάρκεια του εξαμήνου. Θα ενημερωθείτε λεπτομερώς για αυτά τις επόμενες μέρες.

Απο σήμερα και μετά, παρακαλείσθε να παρακολουθείτε το eclass όπου θα βρείτε τα μαθήματα του Γ΄εξαμήνου που ξεκινούν την 1η εβδομάδα, προκειμένου να εγγραφείτε σε αυτά, να ενημερωθείτε για τα links που θα πρεπει να χρησιμοποιήσετε για να τα παρακολουθήσετε εξ αποστάσεως και γενικά για να συμμετέχετε στην υπηρεσία τηλεκπαίδευσης.

Οσον αφορά στις δηλώσεις μαθημάτων, θα ήθελα να ζητήσω να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί/ες με αυτή τη διαδικασία έτσι ωστε να αποφύγουμε λάθη που έγιναν πέρυσι. Μετά το πέρας των δηλώσεων θα οριστικοποιηθεί το πρόγραμμα και ο τρόπος διεξαγωγής των μαθημάτων, βάσει του αριθμού εγγεγραμμένων στο κάθε μάθημα, σύμφωνα με όσα αναφέρθηκαν και παραπάνω.

Σας εύχομαι καλή αρχή στο νέο ακαδημαϊκό έτος των σπουδών σας στο Τμήμα, με υγεία και δημιουργικότητα και σας περιμένω την Τετάρτη στις 12:30 μμ. να μιλήσουμε και δια ζώσης.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος